Clasroom 01-01
Class Room
Medea_Okul_Render_04
Medea_Okul_Render_02.Denoiser
Medea_Okul_Render_01

Istanbul, TÜRKİYE

MEDEA

Anaokulu
 

Haziran   /   2017

Gazi Osman Paşa, Havuz başı mevkindeki okul binası daha önceki kullanıcısı tarafından standart derslikler, oyun bahçesi ve yemekhane olarak bölümlendirilmişti.

 

Tasarladığımız yeni projede ise Reggio Emilia yaklaşımıyla çocukların yaratıcılıklarını kullandıkları ve kendi seçimleriyle öğrenebileceği, araştıran, sanat etkinliklerinin yoğun olduğu, eğlenen çocuklar için pek çok aktivite alanını iç içe fonksiyonlar ile çözümledik.

 

İtalya'nın kuzeyindeki bu kasabada 2. Dünya Savaşından sonra anne-babaların çocuklarının eğitim hakları için okul kurma girişimleriyle başlayan bu eğitim yaklaşımı ile ilgili pek çok okumadan sonra iş verenin taleplerini de ekleyerek tasarım sürecimize, oyun ve eğitim birimlerinin birbiriyle olan program ilişkilerine ait alternatif fonksiyon şemaları üreterek başladık. Bu birimleri sadece duvarlarla birbirinden ayıran mekanlar değil işlevsel olarak ilişkilendirilmiş aktivite kümeleri olarak ele aldık. Ana ihtiyaç programı 4 kata dağıtıldı. Zemin kat, öğretmen ve yönetim birimleri, ortak salon, açık atölye, amfi (kendini ifade et) ve oyun parkı ile organik bahçeye ayrılmıştır. 1. ve 2. kat derslikler, müzik atölyesi, spor alanları ve ortan salon, 3. kat ise mutfak, yemekhane birimleri ile birlikte çocukların kolektif etkinlikleri sırasında kullanacağı sanat atölyesi birimlerine ayrıldı.

 

Dersliklerde işverenin eğitim yaklaşımında kullandığı gruplamalar ise işlev kümelerini biçimlendirdi. Bu kümeleri her bir dersliğin sınırlarına dağıtılan kavram köşeleri olarak ele alırsak; evcilik köşesi, kara tahta, yumuşak köşe (çocukların etkinlikler sırasında zıplama, yatarak dinleme eğilimleri nedeniyle sert zeminlerden oluşmayan basamaklar), göster-anlat köşesi (kendini ifade ederken kullanacağı platform) olarak kümelendirildi. Bu derslikler koridor ile ortak salona (piazza) bağlanmıştır. Bu salonda çocukların kendilerini, başkasının gözünden gördüğü gibi görebilmeleri için duvarlara köşeli olarak yan yana getirilen aynalar ve konkav aynalar aplik edilerek mekanı ve kendini başka bir göz ile deneyimleme.

BİZE ULAŞIN :

Tel: +90 (533) 665 48 61

Email: yesim@looklab.net

Müeyyedzade Mah, Lüleci Hendek Cd. 58/2 Beyoglu/Istanbul

  • LinkedIn - Siyah Çember
  • Instagram - Siyah Çember
  • Facebook - Siyah Çember
  • Vimeo - Siyah Çember

2018 © look LAB Architecture